İntihal hesaplarında kullanılması amacıyla,  makale, kitap bölümü için I-THENTICATE,  tez, ödev, seminer, vb. metinlerin intihal kontrolü için ise TURNITIN olmak üzere üniversitemiz erişiminde bulunan 2 adet program mevcuttur. Bu programların tarama havuzları ve lisans anlaşmaları nedeniyle kullanım amaçları farklıdır. Kurumumuzda bazı kullanıcılarımızın yanlış kullanımından kaynaklanan sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu hatalı kullanımların önüne geçmek ve kurumumuzun daha sonradan mağduriyet yaşamaması için aşağıdaki bilgileri tamamen okuyarak, intihal kontrolleri o bilgiler doğrultusunda gerçekleştirmeniz son derece önem arz etmektedir.

I-THENTICATE INTIHAL YAZILIMI

Hesaplar lisans anlaşması doğrultusunda, doktorasını tamamlamış akademisyenlere açılabilmektedir.

I-Thenticate yazılımı doktorasını tamamlamış akademisyenlerin sadece kendi makalelerini kontrol etmeleri amacıyla lisanslanmıştır. Lisans anlaşması sonucu ULAKBİM tarafından her kuruma kota tanımlanmış ve sene başında gelen e-posta da bu kotanın dolması durumunda sene başından önce güncellenemeyebilceceği bildirilmiştir. Aynı makalenin defalarca yüklenmesi, tezlerin yüklenmesi gibi yanlış ve aşırı kullanımlar nedeniyle 5 aylık süreçte kurum kotamızın %61 ‘i kullanılmıştır. Özellikle daha önceden de defalarca bildirilen ve sitemizde, kullanım kılavuzlarında da belirtilmesine rağmen bu programa tez yüklenmesi sayfa sayısı nedeniyle tek yüklemede dahi 7-8 kullanım kontörümüz bir defada düşmektedir. 

Yukarıdaki bilgiler neticesinde i-thenticate kullanımının aşağıdaki maddelerde belirtildiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun dışındaki kullanımlarda hesaplar bloke edilecek ve diğer kullanıcılarımızın mağduriyet yaşamaması nedeniyle kota durumuna göre aktif edilecek, eğer yetersiz kota mevcut ise bir sonraki sene başında aktif edilecektir. Zaten lisans dışı kullanımlar da tespit edildiğinde hesaplar firma tarafından da bloke edilmektedir.

  • Sadece makaleler için kullanılmalı, aynı makale bir defa en fazla 2 defa yüklenmelidir. Makale bölümlerini ayrı ayrı yüklenmesi her yüklemede kullanım hakkımızın azalmasına neden olmaktadır.
  • Tezler, ödevler, projeler, vb. için KESİNLİKLE KULLANILMAMALIDIR.
  • Sadece bir kullanıcının kurumumuz kotasını aşırı şekilde tüketerek diğer kullanıcıların faydalanma hakkında mani olabilmesi nedeniyle bloke edilen hesaplar (kotanın yetersizliği öngörüsü ile ) bir sonraki sene başına kadar aktif edilmeyecektir.
  • Hesaplar sadece Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına müracaatınız ile nku uzantılı mail adreslerinize açılmaktadır.
  • Üniversitemiz dışındaki dergilerde gerçekleştirilen editörlük-hakemlik gibi görevlerde yayıncı tarafından sağlanan intihal hesaplarının kullanılması gerekmektedir.

I_THENTICATE KULLANIM KILAVUZU

TURNITIN INTIHAL YAZILIMI

Tez, ödev, proje vb. kullanımlar için lisanslanmıştır. Hesaplar sadece ders veren hocalara açılmaktadır. Turnitin hesabı açtırmak isteyen hocalarımız kutuphane@nku.edu.tr adresine mail ile başvurarak hesap açtırabilirler.  Turnitin hesabı kütüphane tarafından 1 defaya mahsus açılmaktadır. Şifresini unutan kullanıcılarımız turnitin web sitesinden “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak şifrelerini güncelleyebilirler.

Son dönemlerde turnitin hesaplarında ilgili tezin son hali olmamasına rağmen “depo yok” seçeneği seçilmediğinden tezler istem dışı depoya gönderilmektedir. Yanlışlıkla depoya gönderilen tezler için bilgisayardan SİLME İŞLEMİ YAPILMADAN “ödev numarası” ve “yüklenen hesap bilgileri” kütüphaneye bildirerek sildirme prosedürü başlatılabilir. Silme işlemi yurtdışından gerçekleştirildiğinden 3-10 gün arasında süren bir süreçtir. Eğer depoya gönderilen tez, bilgisayardan da silinir ve ödev numarasına ulaşılamaz hale gelir ise, kesinlikle silme işlemi yapılamamaktadır (Eğer depoya gönderilen tez son hali değil ise, yani sonradan üzerinde değişiklik yapılacaksa da, artık tüm dünyada ilk hali ile taranmaya başlayacaktır).

Eğer tezi depodan sildirme ihtimali kalmamış ise, mevcut tez %90-%100 gibi benzerlikler göstermektedir. Bu durumda enstitülere sunulacak raporu almak için sonuç ekranında, aşağıdaki verilen şekildeki numaralandırılmış adımlar uygulanmalıdır.

Turnitin Duplikasyon Giderme;

Öğretmen hesabı olan kullanıcılarımız öğrencilerine oluşturduğun sınıf numarası ve sınıf kayıt anahtarı bilgilerini ulaştırarak, öğrencilerinin bu sınıflara kayıt olmalarını ve ödev göndermelerini sağlayabilirler. Dileyen kullanıcılarımız ise öğrenci kayıt etmeden kendileri de dosya yüklemesi gerçekleştirebilir.

TURNITIN ÖĞRETMEN KILAVUZU

TURNİTİN ÖĞRENCİ KILAVUZU