Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

 

İntihal hesaplarında kullanılması amacıyla,  makale, kitap bölümü için I-THENTICATE,  tez, ödev, seminer, vb. metinlerin intihal kontrolü için ise TURNITIN, bu ikisinin birlikte kullanılabildiği İNTİHAL.NET olmak üzere üniversitemiz erişiminde bulunan 3 adet program mevcuttur. Bu programların tarama havuzları ve lisans anlaşmaları nedeniyle kullanım amaçları farklıdır. Kurumumuzda bazı kullanıcılarımızın yanlış kullanımından kaynaklanan sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu hatalı kullanımların önüne geçmek ve kurumumuzun daha sonradan mağduriyet yaşamaması için aşağıdaki bilgileri tamamen okuyarak, intihal kontrolleri o bilgiler doğrultusunda gerçekleştirmeniz son derece önem arz etmektedir.

________________________________________________________________

I-THENTICATE INTIHAL YAZILIMI

Hesaplar lisans anlaşması doğrultusunda, doktorasını tamamlamış akademisyenlere açılabilmektedir.

I-Thenticate yazılımı doktorasını tamamlamış akademisyenlerin sadece kendi makalelerini kontrol etmeleri amacıyla lisanslanmıştır. Lisans anlaşması sonucu ULAKBİM tarafından her kuruma kota tanımlanmış ve sene başında gelen e-posta da bu kotanın dolması durumunda sene başından önce güncellenemeyebilceceği bildirilmiştir. Aynı makalenin defalarca yüklenmesi, tezlerin yüklenmesi gibi yanlış ve aşırı kullanımlar nedeniyle kurum kotamız erken dolabilmekte daha önceden de defalarca bildirilen ve sitemizde, kullanım kılavuzlarında da belirtilmesine rağmen bu programa tez yüklenmesi sayfa sayısı nedeniyle tek yüklemede dahi 7-8 kullanım kontörümüz bir defada düşmektedir. 

Yukarıdaki bilgiler neticesinde i-thenticate kullanımının aşağıdaki maddelerde belirtildiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun dışındaki kullanımlarda hesaplar bloke edilecek ve diğer kullanıcılarımızın mağduriyet yaşamaması nedeniyle kota durumuna göre aktif edilecek, eğer yetersiz kota mevcut ise bir sonraki sene başında aktif edilecektir. Zaten lisans dışı kullanımlar da tespit edildiğinde hesaplar firma tarafından da bloke edilmektedir.

  • Sadece makaleler için kullanılmalı, aynı makale bir defa en fazla 2 defa yüklenmelidir. Makale bölümlerini ayrı ayrı yüklenmesi her yüklemede kullanım hakkımızın azalmasına neden olmaktadır.
  • Tezler, ödevler, projeler, vb. için KESİNLİKLE KULLANILMAMALIDIR.
  • Sadece bir kullanıcının kurumumuz kotasını aşırı şekilde tüketerek diğer kullanıcıların faydalanma hakkında mani olabilmesi nedeniyle bloke edilen hesaplar (kotanın yetersizliği öngörüsü ile ) bir sonraki sene başına kadar aktif edilmeyecektir.
  • Hesaplar sadece Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına müracaatınız ile nku uzantılı mail adreslerinize açılmaktadır.
  • Üniversitemiz dışındaki dergilerde gerçekleştirilen editörlük-hakemlik gibi görevlerde yayıncı tarafından sağlanan intihal hesaplarının kullanılması gerekmektedir.

I_THENTICATE KULLANIM KILAVUZU

________________________________________________________________

TURNITIN INTIHAL YAZILIMI

Tez, ödev, proje vb. kullanımlar için lisanslanmıştır. Hesaplar sadece ders veren hocalara açılmaktadır. Turnitin hesabı açtırmak isteyen hocalarımız kutuphane@nku.edu.tr adresine mail ile başvurarak hesap açtırabilirler.  Turnitin hesabı kütüphane tarafından 1 defaya mahsus açılmaktadır. Şifresini unutan kullanıcılarımız turnitin web sitesinden “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak şifrelerini güncelleyebilirler.

Son dönemlerde turnitin hesaplarında ilgili tezin son hali olmamasına rağmen “depo yok” seçeneği seçilmediğinden tezler istem dışı depoya gönderilmektedir. Yanlışlıkla depoya gönderilen tezler için bilgisayardan SİLME İŞLEMİ YAPILMADAN aşağıdaki kılavuzda belirtildiği şekilde sildirme prosedürü başlatılabilir. Yüklenen yayının havuzdan kaldırılma işlemi 3-7 gün arasında süren bir süreçtir. Eğer depoya gönderilen tez, bilgisayardan da silinir ve ödev numarasına ulaşılamaz hale gelir ise, kesinlikle silme işlemi yapılamamaktadır (Eğer depoya gönderilen tez son hali değil ise, yani sonradan üzerinde değişiklik yapılacaksa da, artık tüm dünyada ilk hali ile taranmaya başlayacaktır).

Eğer tezi depodan sildirme ihtimali kalmamış ise, mevcut tez %90-%100 gibi benzerlikler göstermektedir. Bu durumda enstitülere sunulacak raporu almak için sonuç ekranında, aşağıdaki verilen şekildeki numaralandırılmış adımlar uygulanmalıdır.

Turnitin Duplikasyon Giderme;

Öğretmen hesabı olan kullanıcılarımız öğrencilerine oluşturduğun sınıf numarası ve sınıf kayıt anahtarı bilgilerini ulaştırarak, öğrencilerinin bu sınıflara kayıt olmalarını ve ödev göndermelerini sağlayabilirler. Dileyen kullanıcılarımız ise öğrenci kayıt etmeden kendileri de dosya yüklemesi gerçekleştirebilir.

TURNITIN ÖĞRETMEN KILAVUZU

TURNİTİN ÖĞRENCİ KILAVUZU

Turnitin Kalıcı Silme (Depoya gönderilen dosyaların silinmesi)

________________________________________________________________

AKADEMİK İNTİHAL (INTIHAL.NET)

Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.

İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

İntihal Yazılımına kayıt olabilmeniz için https://intihal.net/ adresinden nku uzantılı kurumsal mail adresleriniz ile kayıt olmanız gerekmektedir.

İntihal.net Arayüz Kullanım Tanıtımı

Kullanım Kılavuzu